Černý teriér FCI kennel Kettfar
Menu Klub chovatelů Černých teriérů

O chovu

Začátky mého chovu

Prvního psa erdelteriéra Fara jsem dostala ve svých 14 letech. Byl to vytoužený první pes a jak to tak bývá, ať by byl jakýkoliv, byl jedinečný a nezapomenutelný. Měl zkoušky z výkonu a byl chytrý, až to způsobilo spoustu problémů. Uměl otevřít všechny dveře, krabice, okna, troubu, ledničku, otočit klíčem, jen aby se dostal k jídlu. Bohužel byl kryptorchid a tak nikdy nechodil na výstavy jak jsem si to přála. Když mu bylo 6 let pořídila jsem si k němu fenku německého ovčáka Kety. Měla p.p. ale podmínky pro chovnost nesplnila. V necelých 3 letech zemřela na torzi žaludku. Zařekla jsem se, že se už nechci nikdy dívat, jak umírá milovaná bytost. Vydržela jsem pouhý měsíc a začala přemýšlet o štěňátku. Prohlížela jsem časopisy a knihy a pořád jsem si nevěděla rady jaké plemeno by to mělo být. Moje kamarádka už tehdy chovala Černé teriéry. Její fenka Amanda mě okouzlila. Ale když už jsem si něco o ČT našla byl popsán jako zlý, těžko zvladatelný pes. V té době mé dceři Terezce byly 2 roky a tak jsem z toho měla trochu obavy. Nakonec jsem si řekla, když jsem vychovala tvrdohlavého Fara, že bych mohla zvládnout snad i toto „nebezpečné“ plemeno. Na radu kamarádky jsem se šla jen tak podívat k paní Věře Staré z Brna, která měla zrovna štěňátka k odběru. Jejich máma Asia i otec Boris byli importováni z Ruska. Štěňata byly jako kuličky, vychované v bytě, krásné a podobné jedno druhému jak to u správného vrhu má být. Tehdy jsem vůbec netušila jak má správný ČT vypadat. Toužila jsem chodit na výstavy a snad někdy i chovat. Nakonec jsem si z nezávazné návštěvy odnesla malou DOLLY Genetic. A tak to začalo. Dnes, když se mne někdo zeptá, jaké plemeno bych mu doporučila tak nedokážu odpovědět jinak než že ČERNÉHO TERIÉRA.

STANDARD PLEMENE

Černý ruský teriér - pes vyššího nebo vysokého vzrůstu, silný, sebevědomý, kvadratický nebo mírně delšího formátu, lehce se přizpůsobuje různým klimatickým podmínkám. Dobře se cvičí. Mnohaleté pokusy používání černých teriérů v hlídací službě potvrzuje jeho vysokou práceschopnost a spolehlivost. Výborný charakter i dobrá cvičitelnost ho dovoluje používat nejen k hlídací službě, ale i k jiným účelům.

Ruský teriér disponuje masívní robustní kostrou, proporcionálně pevným (tvrdým) složením, silným osvalením. Typ vyšší nervové činnosti: vyrovnaný, pohyblivý, s obrannou reakcí v aktivní formě. Pohlavní výraz musí být dobře rozlišitelný.

Standardní vzrůst u psů je 68 až 74 cm, u fen 66 až 72 cm. Spodní hranice pro psy je 66 cm, pro feny 64 cm. Toleruje se rozdíl 3 cm. Odchýlení od standardní hranice o více než 3 cm značně snižuje chovnou cenu psa. Tělo černého teriéra je pokryto hustou srstí. Dobře je vyvinut zkrášlující porost na hlavě a končetinách.

Černý ruský teriér byl vyšlechtěn v chovatelské stanici Rudá hvězda cestou křížení těchto ras : velký knírač, rotvajler, erdelteriér a novofundlandský pes.

HLAVA je proporcionálně souměrná k celkové tělesné konstrukci, dlouhá stejně jako 40% výšky psa v kohoutku nebo poněkud větší, úměrně široká v lebeční části, s okrouhlými, ne příliš vystouplými lícními kostmi. Nadočnicové oblouky jsou dostatečně výrazné, čelo ploché, přechod od těla k tlamě zřetelný, ale ne příliš ostrý, prudký. Linie čela a tlamy je souběžná, tlama je masivní, lehce se zužující ke kořenu nosu. Délka tlamy je o něco kratší, než je polovina délky hlavy. Vous a brada dávají tlamě tupý až pravoúhlý tvar. Pysky široké, masité, černé, těsně přiléhající. Kořen nosu velký, černý. Tmavý pigment.

UŠI jsou vysoko postavené, visící na chrupavce, nevelké, trojúhelníkového tvaru, předními okraji přiléhající k lícím (k lícním kostem). Svěšená část ucha je bez záhybů.

OČI jsou nevelké, oválného tvaru, přímo a široce postavené, temné. Oční víčka suchá, tmavá, těsně přiléhající.

ZUBY Velké, bílé, těsně přiléhající jeden k druhému. Plnochrupost - 42 zubů. Řezáky jsou seřazeny v jedné řadě (linii). Skus nůžkový.

KRK Masivní, střední délky, přibližně se rovnající délce hlavy. Šíje suchá, svalnatá, postavená v úhlu 40° až 50° k linii zad.

STAVBA TĚLA Hrudník hluboký, široký a dlouhý, v průřezu oválného tvaru s několika vystouplými žebry. Přední část hrudi trochu vystupuje v poměru k ramennímu-lopatkovému kloubu. Spodní linie hrudi se nachází v jedné rovině s lokty, nebo trochu níže. Hloubka hrudi zaujímá 46% až 47% výšky psa v kohoutku. Kohoutek je vysoký, dlouhý, dobře vyvinutý, radikálně vystupující. Výška v kohoutku je pronikavě o 1 až 2 cm větší, než oblast kosti křížové. Záda jsou pevná, široká, svalnatá. Bedra jsou krátká (délkou asi polovina délky zad), široká, svalnatá, lehce vystouplá. Zadek široký, svalnatý, přiměřeně dlouhý, mírně spadající k vysoko postavenému ocasu.

OCAS Vysoko posazený, tlustý, krátce kupírovaný (nechává se 3 až 5 článků).

PŘEDNÍ KONČETINY Při pohledu zepředu - přímé a paralelní. Lopatky jsou dlouhé, postavené pod úhlem 45°. Úhel ramenního-lopatkového kloubu je kolem 100°. Ramena osvalená. Plece přímé, tlusté, střední délky, paralelně postavené. Lokty směřují dozadu. Tlapy krátké, masivní, postavené téměř svisle. Délka přední nohy k lokti představuje 53% až 54% výšky psa v kohoutku.

ZADNÍ KONČETINY Při pohledu zezadu přímé a paralelní, postavené o něco šířeji než přední. Bedra široká, s dobře vyvinutými svaly, bederní kosti dlouhé, skloněné pod úhlem 100°. Holeně dlouhé, šikmo postavené, přiměřené délky. Úhly kolenních a kyčelních kloubů jsou dobře výrazné. Tlapy velké, pevně sepnuté, okrouhlého tvaru. Drápy tmavé. Paspárky musí být odstraněny.

SRST Pevná, hustá. Položená srst, dlouhá 4 až 10 cm, pokrývá celé tělo psa. Dobře vyvinutý zkrášlující porost, který se tvoří na hlavě-obočí, vousy a brada. Také přední a zadní končetiny jsou dobře chráněny dlouhou a pevnou srstí. Podsada hustá, měkká, dobře vyvinutá. Důležité je trimování dle standardní formy.

BARVA Černá, černá s šedivou (prokvetlá).

POHYB Charakteristickým pohybem je klus a cval. Při klusu se musí končetiny pohybovat v přímé linii. Klouby předních a zadních končetin se volně narovnávají. Při pohybu potřebuje hodně prostoru, což je způsobeno silným nárazem předních a zadních končetin.

VADY A NEDOSTATKY Odchylky od standardu, pes přerostlý nebo nedorostlý, dlouhého formátu. Skleslost (netečnost, ochablost), agresivita. Krátká, silná, lehká, neproporcionální kostra-stavba hlavy. Vystupující čelo a lícní kosti. Krátká, zvednutá, snížená, zúžená, silně zaostřená tlama, vlhké pysky, mělký kořen nosu. Uši silně zvrásněné, silně odstávající od hlavy. Oči kulaté, světlé, šikmo nebo blízko posazené. Řídké, silně zničené zuby, krátká, vysoko položená šíje, volná kůže na krku. Úzký, mělký hrudník. Měkká, úzká, vystouplá záda. Dlouhá, hrbatá, úzká oblast křížové kosti. Háčkovitý ocas. Přímá, ostrá ramena. Úzká vzdálenost končetin, krátká bedra (stehna a holeně), dysplazie kyčelních kloubů. Tlapy slabé, ploché, silně roztažené. Světlé drápy, paspárky. Nesmí mít více šedin než 1/3. Chlupy příliš rovné a slehlé. Spoutané a těžké pohyby. Bedra vyšší než záda. Při pohybu se kůže nesmí "přelévat". Pohyby končetin mimo linii. Mimochod.

VYŘAZUJÍCÍ VADY Neproporcionální stavba těla. Odchylka od standardu, pes bázlivý, cholerický, neovladatelný. Kryptorchid jednostranný nebo oboustranný. Nečerný čenich. Jiný skus než nůžkový, chybějící zuby. Rozhozené řezáky. Nekupírovaný ocas. Měkká, krátká, jemná až hedvábná srst. Kudrnatá srst. Nedostatečné osrstění na obočí a nohách. Bílé nebo jinak barevné skvrny, nerovnoměrná prokvetlost. Nestandardní barva.